Co warto zobaczyć w Alicante?

  Alicante jest niesamowicie malowniczym i naprawdę wartym poznania hiszpańskim regionem. Na jego niezwykłe otoczenie składają się stare, lecz wciąż pełne uroku wąskie uliczki oraz liczne zabytki i budowle będące pozostałością z dawnych lat. Co zatem warto zobaczyć w tym hiszpańskim regionie?

Ali Hiszpania

MUZEA W ALICANTE

1.     Museo de la Asegurada

Muzeum de la Asegurada znajduje się w 17-wiecznym budynku, wzniesionym w roku 1685, który sam w sobie stanowi doskonały przykład architektury barokowej Alicante. Przez lata pełnił szereg funkcji, m.in. jako magazyn żywności, więzienie miejskie, magazyn broni. Znajdowała się w nim również tymczasowa siedziba ratusza miejskiego. Obecnie, od roku 1976, mieści się w nim muzeum prezentujące unikalną kolekcję XX-wiecznej sztuki, zasiloną w większej części kolekcją słynnego artysty Eusebio Sempere. Wśród bogatych zbiorów Muzeum znajdują się najważniejsze dzieła sztuki współczesnej autorstwa takich znakomitych artystów jak Picasso, Dali, Joan Miró, Julio González, Juan Gris, Kandinsky, Tápies, Soto, i wielu innych.

2.     Museo Taurino

Muzeum Taurino usytuowane jest przy miejskiej Plaży de Toros, gdzie odbywają się Walki Byków. Muzeum to dedykowane jest właśnie tej niezwykłej narodowej tradycji hiszpańskiej. Ekspozycja stała muzeum obejmuje przede wszystkim eksponaty związane z najbardziej znanymi torreadorami, takimi jak: Vicente Blau, José María Manzanares, Francisco Antón, Luis Francisco Esplá, i innymi. Ponadto odbywają się tu zebrania i spotkania światowe dotyczące walk byków.

NAJPIĘKNIEJSZE ZABYTKI ALICANTE

1.     Basílica de Santa María

Bazylika de Santa María to najstarszy kościół i jedna z największych atrakcji Alicante. Została wzniesiona w miejscu dawnego, największego w mieście, meczetu w okresie pomiędzy XIV a XVI wiekiem. W jej barokowej fasadzie wyróżniają się dwie asymetryczne wieże – jedna pochodząca z XIV, druga z XVIII wieku. Wnętrze kościoła prezentuje w większości styl gotycki. Na uwagę zasługują przede wszystkim: XVIII-wieczny główny ołtarz, imponująca chrzcielnica z XVI wieku oraz barokowe organy z 1653 roku.

2.     Teatro Principal de Alicante

Teatr w Alicante (Teatro Principal) został wybudowany w połowie XIX wieku według projektu architekta z Alicante – Emilio Jover Pierróna.  Po raz pierwszy otwarty 25 września 1847 roku. W tym neoklasycznym budynku wyróżnia się przede wszystkim główna fasada z sześcioma potężnymi kolumnami. We wnętrzu utrzymana jest tradycyjna konwencja włoska. Wyróżniamy tu podział na przedsionek, audytorium w kształcie podkowy oraz scenę. Teatr posiada 1072 miejsc. Oprócz zwykłych sztuk wystawiane są tu balety, musicale i opery.W Alicante mamy jeszcze mnóstwo innych zabytków.PARKI OGRODY I DEPTAKI W ALICANTE.

1.     Explanada de Espańa

Expalanda de España to jedno z najbardziej wyróżniających się miejsc w Alicante, symbol miasta. Ta szeroka, piesza promenada została zbudowana w pierwszej połowie XX wieku . Rozciąga się wzdłuż rozległej linii nabrzeża, wzdłuż portu. Jej powierzchnię pokrywa imponująca mozaika utworzona z ok. 6 milionów płytek w kolorach czerwonym, czarnym i białym ułożonych w faliste kształty. Wzdłuż alei ciągną się rzędy palmowych drzew i atmosferyczne kafejki. Klimatu dodaje także niesamowity widok na port i szeroko rozciągające się morze.

2.     Parque Juan Pablo II

Parque Juan Pablo II jest drugim co do wielkości parkiem w Alicante. Na jego terenie wydzielona jest specjalna strefa przeznaczona dla najmłodszych. Najbardziej zachęcająca jednak jest imponująca ilość zieleni, której w tym gorącym hiszpańskim klimacie trochę brakuje – znajduje się tu ogromna przestrzeń pokryta trawnikami, klombami i kwiatami, a wzdłuż alejek ciągną się rzędy drzew, przede wszystkim palmowych.

W Alicante mam jeszcze cztery takie obiekty.

Reasumując w Alicante jest wiele ciekawych miejsc do zobaczenia.

One thought on “Co warto zobaczyć w Alicante?

  1. Najciekawszy jest ten zamek. Warto tam wejść. Tam jest bardzo goraco, więc i wejście przysporzy trochę wysiłku, ale warto. Niesamowity widok na morze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *