Costa Blanca – najpiękniejsze wybrzeże Hiszpanii. Najpiękniejsze miejsca w tym regionie

Costa Blanca, czyli Białe Wybrzeże, znajduje się w przepięknym hiszpańskim regionie Alicante. Odnaleźć tu można całą okazałość świata śródziemnomorskiego – od gór (drugi region Hiszpanii, co do ilości posiadanych gór), poprzez doliny aż do morza i piaszczystych plaż. Łagodny klimat zachęca do wypoczynku na ponad 218 km wybrzeża. Niestety region ten jest mniej doceniany miejscem hiszpańskiego wybrzeża Morza Śródziemnego. A nie powinno tak być! Dlaczego?

Otóż rejon, który wchodzi w skład prowincji Alicante w regionie Walencja, może poszczycić się 200 km linii brzegowej usianej plażami i ponad 300 słonecznymi dniami w roku. Ale Costa Blanca to nie tylko zalane słońcem białe wybrzeże – to także urokliwe zakątki w górach, tętniące życiem metropolie i zaciszne śródziemnomorskie miasteczka. Jakie? Aby odpowiedzieć na to pytanie w tym artykule przedstawię najciekawsze / najpiękniejsze miejsca tej prawdziwej perły hiszpańskiego wybrzeża. Oto one:

ALICANTE

Nieoficjalną stolicą regionu jest Alicante. Miasto wypełniają turyści z całego świata i nic w tym dziwnego – to tu lądują samoloty, tanich linii lotniczych, także z Polski. Miasto stanowi centrum turystyczne całego regionu, a na plaży San Juan de Alicante najchętniej wypoczywają mieszkańcy hiszpańskiej stolicy. Jeśli znudzi nam się wygrzewanie na plaży, warto wybrać się na wycieczkę na górę Benacantil, u stóp której leży miasto. Wznosi się na niej średniowieczna twierdza Castillo de Santa Bárbara, skąd rozpościera się zapierający dech w piersiach widok na zatokę.

WALENCJA

Stolica regionu Walencja to miasto, w którym harmonijne połączenie tradycji i nowoczesności dało niespotykany nigdzie indziej na świecie efekt. Znajdziemy tu zarówno opromienioną legendą Świętego Graala XIII – wieczną katedrę, jak i ultranowoczesne centrum sztuki i nauki Ciudad de las Artes y las Ciencias, w którego skład wchodzi m.in. jedno z największych akwariów na świecie – L’Oceanogràfic. Symbolem miasta jest el Micalet – ośmioboczna 50 – metrowa dzwonnica, na której szczyt prowadzi 207 stopni.

BENIDORM

Każdy, kto przyjeżdża na Costa Blanca, by dobrze się zabawić powinien odwiedzić Benidorm. To wyjątkowe miasto wygląda niemal jak Nowy Jork – drapacze chmur przeglądają się w wodach Morza Śródziemnego, a nowoczesne hotele, restauracje i kluby tętnią muzyką i zabawą do białego rana. To wymarzone miejsce dla imprezowiczów i wielbicieli nocnego życia.

ALTEA

Z kolei ci, którzy wolą odpoczywać w typowo śródziemnomorskiej scenerii powinni odwiedzić Alteę. Znajdująca się w odległości 10 km od Benidorm uznawana jest za najpiękniejsze miasto na Costa Blanca. Niezwykły charakter nadają jej położone przy krętych uliczkach białe domy i widoczne z daleka niebieskie kopuły kościoła La Mare de Déu del Consol. To prawdziwa oaza spokoju i odskocznia od zatłoczonej turystami Walencji, skąd w ciągu kilkudziesięciu minut dojedziemy do Altea nowoczesnym tramwajem.

ELX

Jednym z najbardziej niezwykłych miejsc na „białym wybrzeżu” jest Elx, gdzie znajduje się największy w Europie gaj palmowy, w którym rośnie ponad pół miliona tego typu drzew. Oprócz palm daktylowych rosną tu także m.in. drzewka cytrynowe, pomarańczowe czy granatowce. Od 2000 roku gaj, którego początki sięgają starożytności znajduje się na liście UNESCO.

GUADALEST

Guadalest to miasteczko wyjęte wprost z bajki. Leży w górzystej części prowincji Alicante tuż nad szmaragdowym jeziorem. Najlepszy widok na ten wręcz nierealny zbiornik roztacza się z położonego na górze zamku L’Alcazaiba. W tym miniaturowym miasteczku, w którym mieszka niespełna 200 osób, znajduje się co najmniej 10 muzeów, z których najciekawszym jest Muzeum Solniczek i Pieprzniczek.

Tagged with 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *