Czy Katalonia zmieni mapę Hiszpanii?

Katalończycy nie od dziś pragną pełnej swobody i autonomii, którą utracili 11 września 1714 roku, kiedy to dotychczas niepodległe państwo zostało wcielone do Hiszpanii. Katalonia i Hiszpania różniły się kulturowo i językowo. Co ciekawe, mieszkańcy dzisiejszej Katalonii czują swojego rodzaju więź z Polakami, bo tak jak my zostali wzięci w niewolę, przez długie lata nie uznawano ich narodowości i zwyczajów.

Dlaczego Katalonia chce się odłączyć od Hiszpanii?

Ponieważ czują się pokrzywdzeni przez władze Hiszpanii z punktu widzenia ekonomicznego. 20% Hiszpańskiego PKB pochodzi z Katalonii, a w zamian za to ten region prawie nic nie otrzymuje. W Katalonii mieszkańcy co raz częściej odczuwają skutki biedy, pomimo tego, że ciężko pracują na dobro całego kraju.

flaga Katalonii

Czy Katalonia wywalczy niepodległość?

Hiszpania nie chce, żeby Katalonia się odłączyła i znów była suwerennym państwem. Jednak Katalonia walczy ze wszystkich sił, aby odzyskać niepodległość. W ostatnich wyborach do parlamentu ugrupowania będące za odłączeniem Katalonii zdobyły wspólnie 72 mandaty. Rząd w Madrycie jest przeciwny niepodległości Katalonii.
Chce wywalczyć w sądzie zablokowanie wszelkich działań dążących do odłączenia Katalonii od Hiszpanii. Nawet Bank centralny Hiszpanii zapowiada, że w przypadku odłączenia się od Hiszpanii, Katalonia nie będzie mogła korzystać z środków Europejskiego Banku Centralnego i zostanie wykluczona ze strefy Euro.

Źródło: polskieradio.pl, tvp.info

A Ty co o tym myślisz?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *