Orihuela

Orihuela to miasto w Hiszpanii, leżące we wspólnocie autonomicznej Walencji, 50 km na południowy zachód od Alicante i tylko 25km od Torrevieja na Costa Blanca. Często odwiedzający mylą dwa pojęcia Orihuela oraz Orihuela Costa.

a

Sądząc po zabudowie miejscowości, trudno byłoby zgadnąć, że Orihuela ma bogatą, arystokratyczną przeszłość. Posiada atrakcję przyrodnicze El Palmeral drugi co do wielkości las palmowy w Hiszpanii. Wiele kamienic z XVII i XVIII w. jest zamkniętych dla zwiedzających, ale można się pokręcić w okolicy kamienicy zajmowanej przez Turismo. Naprzeciw Turismo można zwiedzić jeden z trzech średniowiecznych kościołów, zbudowanego w stylu katalońskiego gotyku, którego nie można już spotkać dalej na południu. Najstarszą częścią Iglesia de Santiago jest frontowy portal: Puerta de Santiago, będący ciekawym przykładem stylu izabelińskiego w końca XV wieku. Idąc w kierunku centrum, zaraz za budynkiem ayuntamiento wyłania się Iglesia de Santas Justa Rufina. Wieża jest najstarszą konstrukcją w tej parafii. W samym centrum starego miasta wznosi się Catedral nie przewyższająca rozmiarami przeciętnego kościoła. W mieszczącym się nad krużgankiem Museu Diocesano de Arte Sacro obejrzymy bogatą kolekcję sztuki i przedmiotów kultu. Nieopodal katedry znajduje się Museo Semana Santa. Innym ważnym zabytkiem tego miasta jest barokowy Colegio de Santo Domingo, nieco dalej w stronę lasu palmowego.

b

Odwiedzając Orihuela doświadczymy zaściankowej, pełnej spokoju i hiszpańskiego uroku, Hiszpanii. Tej bez tłumów turystów i hałaśliwych plażowiczów.

Orihuela to jedno z najgorętszych miast na Costa Blanca, między innymi dlatego, iż nie znajduje się na samym wybrzeżu, lecz jest oddalone o około 30 kilometrów od plaż Orihuela Costa. Nie dociera tu świeża bryza znad morza w okresie letnim, która chłodzi nagrzane powietrze. Latem temperatury w Orihuela przekraczają 40 stopni Celcjusza, szczególnie w miesiącu sierpniu. Zimą natomiast, temperatury w Orihueli mogą spaść do 5 stopni Celcjusza.

Do Orihuela bardzo łatwo będzie nam dojechać z lotniska Alicante. Możemy:

  • Wypożyczyć samochód,
  • Zamówić taksówkę,
  • Skorzystać z połączeń autobusowych,
  • Zwrócić się do nas o zorganizowanie transportu z lotniska.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *