Warto zobaczyć: Walencja

Walencja jest trzecim pod względem liczby ludności miastem Hiszpanii i dwudziestym pierwszym w Unii Europejskiej. Leży nad rzeką Turia na wybrzeżu Morza Śródziemnego. Walencja to także ważny port handlowy (El Grao) i pasażerski (np. połączenie promowe z Balearami). Wywozi się stąd, m.in. owoce cytrusowe, rodzynki, oliwę, wino, cebulę, ryż oraz wyroby z żelaza i ceramiki. Oraz istotny węzeł komunikacyjny – koleje, autostrady, międzynarodowy port lotniczy.

Walencja Hiszpania

Walencja to nie tylko nauka, zabytki, kościoły czy też interesująca architektura. W mieście z Nietoperzem w herbie nie brakuje również wszelkiego rodzaju imprez. Mieszkańcy regularnie odwiedzają Estadio Mestalla, na którym swe mecze rozgrywa jedna z bardziej uznanych piłkarskich ekip w kraju – Valencia C.F., która grała w finale Ligi Mistrzów. To tutaj zjeżdżali się kierowcy Formuły 1, aby w ulicznym wyścigu śrubować rekordy prędkości.

Walencja pełna jest nastrojowych barów, kawiarenek i pieczołowicie odrestaurowanych zabytków. W mieście znajdują się też mniej oczywiste atrakcje takie, jak największe w Europie Oceanarium czy niezwykłe Muzeum Nauk.

Co warto zobaczyć w Walencji?

Jednym z najważniejszych obiektów miasta „Nietoperzy” jest katedra datowana na drugą połowę XIII wieku, kiedy to rozpoczęto jej budowę w miejsce… meczetu. Przekształcenie nie w chodziło w grę, gdyż uznano, iż nie był godny miana nowej bazyliki. Obiekt jest istną mieszanką architektury gotyckiej, romańskiej, a także barokowej. Jeśli wierzyć tradycjom i legendom, w jej bocznej kaplicy znajduje się kielich w kaplicy Świętego Kielicha. To właśnie podczas Ostatniej Wieczerzy miał być używany przez Jezusa, a następnie przez papieży. Dziś, możemy go oglądać.

Walencja. Pobliska Llotja de la Seda (Giełda Jedwabiu) znajduje się na liście UNESCO. „Wybite w grubym murze bramy, lejkowato sklepione podsienia o śmiałej linii ostrołuków dają schronienie korowodom dziwacznych figurynek, wyobrażających ludzi i zwierzęta w najbardziej fantastycznych pozach, stworzonych przez niezdrową wyobraźnię średniowiecznych artystów. Na rogach gmachu anioły w powłóczystych, ciężkich szatach i bizantyjskich diademach puszystymi skrzydłami podtrzymują z widocznym wysiłkiem tarcze z herbem Aragonu… Potężną budowlę, w której nieociosane bloki kamienia sąsiadują z krągłościami łuków, misternymi dziełami dłuta, otacza zębaty mur” (Wesoła Walencja).

Wspaniała katedra przy Plaça de la Reina, która powstała w XIII w. w miejscu, gdzie wcześniej budowali swe świątynie Rzymianie, Wizygoci i Maurowie, po zmianach w ciągu wieków łączy cechy gotyckie z barokowymi. Każdy z trzech portali prezentuje inny styl: romańska jest Porta del Palau (portal Pałacowy), barokowa Porta dels Ferros (portal Żelazny) i gotycka Porta dels Apostols (portal Apostołów). Przed portalem Apostołów w każdy czwartek w południe wciąż zbiera się sąd wodny ustanowiony przez kalifa al-Hakama w 960 r., a po rekonkwiście zatwierdzony w niezmienionej formie przez królów chrześcijańskich.

Oprócz licznych zabytków, pięknych plaż i wielu interesujących obiektów kulturalnych, Walencja słynie jeszcze z bogatego życia towarzyskiego oraz wielu imprez i festynów, które stanowią dodatkowa atrakcję dla podróżnych. Największym świętem tego regionu jest Las Fallas (Święto ognia), które przypada na 15 marca. Głównym elementem tego święta są rzeźby tworzone z kartonu, wosku i drewna, które na koniec kilkudniowego festynu są spalane. Walencja słynie też z Trybunału Wodnego (Tribunal de las Aguas), który nieprzerwanie od około 960 r. rozpatruje skargi dotyczące systemu nawadniającego i wymierza sprawiedliwość (wszystko odbywa się ustnie, w dialekcie walenckim). Trybunał Wodny zbiera się w każdy czwartek (w południe) przed drzwiami katedry, które otwierają się na Plaza de la Constitution. Poza tym Walencja jest znana z nowoczesnej muzyki rozrywkowej, takiej jak: muzyka klubowa, a także techno i hip – hop. Zwiedzając to ciekawe i urokliwe miejsce warto spróbować specjalności kulinarnej Walencji, czyli dania Paella Valenciana.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *